czwartek, 3 października 2013

Lectio divina na XXVII Niedzielę Zwykłą „C” 06.10.2013r



                     PANIE - Przymnóż nam wiary



  Wiara - jak ziarenko gorczycy!                                                                     
  Często sami przed sobą uskarżamy się na niedostatki 
  naszego życia duchowego i mizerię wiary
  w naszym środowisku.    
                                         
  Jak można rozwinąć wiarę?







LECTIO -  CZYTAJ
 
     
Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary!» Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: "Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!", a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: "Pójdź i siądź do stołu?" 
Czy nie powie mu raczej: "Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił?" Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: 
"Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"».                                                                                             Łk 17, 5-10






Komentarz

WIARA  JAK  ZIARNKO  GORCZYCY  

Ewangelia dzisiejsza zawiera dwie krótkie przypowieści:                                                                  
 - o ziarnie gorczycy 
 - i sługach. 
                         
GORCZYCA , o której mowa w pierwszej przypowieści, nie jest rośliną, z której wyrabia się musztardę lub stosuje w lecznictwie.

Między egzegetami nie ma zgody, o jaki gatunek południowej gorczycy chodzi Jezusowi. Najczęściej przyjmuje się odmianę gorczycy czarnej Sinapis nigra – alba, która osiąga 
wysokość 3-4 metrów albo Salvadora persica, która osiąga wielkość dwukrotnie wyższą.            Z racji swych rozmiarów może ona uchodzić za drzewo, a ptaki chętnie szukają schronienia 
w jej cieniu. Natomiast ziarenko gorczycy to kuleczka o średnicy 1,5 mm. 

Nie jest to najmniejsze znane na ziemi ziarno. Mniejsze jest np. ziarnko maku. 
Jednak, zarówno u Żydów, jak i u Greków znane było przysłowie związane z ziarnkiem gorczycy: mały, jak ziarnko gorczycy.
Jezus posługuje się tym przysłowiem, by ukazać moc wiary: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna.

Wystarczy więc tak niewiele. Wystarczy mała raczkująca wiara, a Bóg wykorzystując ją czyni rzeczy wielkie (przesadza morwy). Ponadto wiara zakłada rozwój. Wiara mała jak ziarno gorczycy może rozwijać się w kierunku wiary dojrzałej, świadomej, głębokiej. 
Wiara jest darem, łaską ale równocześnie zadaniem. 
Nie jest wartością, którą zachowuje się do końca niezmiennie.

JEZUS SŁUGA

Druga przypowieść zawiera wątek charakterystyczny dla realiów Palestyny. Sługa, niewolnik najpierw ciężko pracuje w polu, później obsługuje swego pana, dopiero na końcu ma chwilę czasu i wytchnienia dla siebie. W pogańskim Rzymie w czasie obchodów świątecznych ku czci Saturna (Saturnalia) niewolnicy byli dopuszczani do stołu panów, a nawet obsługiwani przez nich. 
Nie było to jednak możliwe w świecie Orientu.

Taki niezwykły gest wykonał Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy: Wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany (J 13,4n). Jest to gest rewolucyjny. Wykracza poza zwykłe zachowanie, poza normalne stosunki między Mistrzem i uczniami, między panem i sługami. Bóg, który służy, jak niewolnik: Ja jestem pośród was jak ten, kto służy (Łk 22, 27). Ten gest przekazał nam Jezus jako testament

                                                                                                      Komentarz Stanisław Biel SJ








MEDITATIO -   ROZWAŻAJ  



Wiary w życiu potrzebujemy jak oddychania. Niedotlenienie jest zawsze groźne dla organizmu. Stąd nasze wysiłki o utrzymanie zdrowego oddechu i równego pulsu. Jezus wzywa nas jednak do przyspieszonego kroku, a nawet biegu w kierunku królestwa Bożego. Stąd wołanie apostołów: „Panie, pomnóż naszą wiarę” – razy 2, razy 4, razy 16. Widzimy, jak te słowa o pomnożeniu są aktualne dla nas, skoro niewielu jest w stanie siłą tej wiary zmieniać rzeczywistość i przenosić krzewy czy drzewa w inne miejsca. 

Po pierwsze, wiara jest łaską, czyli darem, o który trzeba prosić i wołać. Bóg jej udziela
.
Po drugie, wiara jest naszą postawą, czyli sprawnością, na którą mamy wpływ. 
Rozwijać ją można poprzez trzy elementy:

1) Słuchanie – potrzebujemy codziennego otwierania Pisma Św. i słuchania tych dobrych wiadomości, które ma dla nas Bóg.

2) Oglądanie – każdy z nas może oglądać świadków, których heroiczność potwierdził Kościół (święci), jak i tych, których spotykamy na co dzień, a którzy są dla nas wzorem i przykładem.

3) Pamiętanie – w różnych trudnych sytuacjach życia możemy sięgnąć do skarbca pamięci, w którym przechowujemy wspomnienia Bożego działania, opieki i pomocy. To one pozwalają nam przetrwać czas duchowego niepokoju, czy oschłości.

Eucharystia zawiera wszystkie te trzy elementy: jest pamięcią Kościoła, oglądamy w niej Ciało i Krew Pańską, słuchamy kierowanego do nas Słowa Bożego.
Na co dzień nie dziwimy się, że oddychamy. Nie dziękujemy płucom, tchawicy i oskrzelom. 
Ich funkcjonowanie uważamy za oczywistość. Zajmować się nimi zaczynamy wówczas, gdy zaatakuje je wirus lub bakteria. Są jednak tacy, którzy zwiększają swoją oddechową wydolność i osiągają mistrzowskie wyniki.
Nie czekaj aż twoje duchowe oddychanie będzie czymś zagrożone.
Zajmij się nim wcześniej i rozwijaj swoje możliwości w wierze. 










ORATIO -  MÓDL SIĘ   



Panie, gdy budzę się do nowego dnia, przymnóż mi wiary. 
Gdy całuję najbliższych, przymnóż mi wiary. 
Gdy klękam do modlitwy, przymnóż mi wiary. 
Gdy podejmuję pracę, przymnóż mi wiary. 
Gdy rozmawiam z przyjaciółmi, przymnóż mi wiary. 
Gdy planuję odpoczynek, przymnóż mi wiary. 
Gdy kładę się spać, przymnóż mi wiary.







CONTEMPLATIO - ACTIO - ŻYJ SŁOWEM


Przyjdź na Eucharystię w powszedni dzień i wzbudź w sobie intencję, aby gorliwie słuchać, uważnie oglądać i wiernie przechowywać w pamięci Boże cuda, których jesteś świadkiem.


                                                     ks. Artur Sepioł                                                                                         http://www.ssb24.pl/niedziele,140,0





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz