środa, 24 lipca 2013

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte! Papieska wizyta w Aparecidzie
Miniona noc dla blisko 600 tys. młodych ludzi z całego świata była z pewnością wyjątkowym przeżyciem. Uroczystą Eucharystią celebrowaną w Rio de Janeiro zainaugurowane zostało jedno z największych wydarzeń Kościoła tego roku: Światowe Dni Młodzieży.

Mimo silnego wiatru i przelotnie padającego deszczu wielonarodowy tłum młodzieży przez kilka godzin zapełniał przestronną plażę Copacabana. Mszy przewodniczył ordynariusz Rio de Janeiro abp Orani João Tempesta, a koncelebrowało ją wraz nim 1,5 tys. biskupów i 11 tys. księży. Na początku liturgii abp Tempesta polecił szczególnej modlitwie zebranych różne intencje tej Mszy, m.in. za młodych prześladowanych, zepchniętych na margines i życiowo zagubionych. Wspomniał także wielu młodych, którzy zginęli w różnych okolicznościach, w tym francuską dziewczynę, która w drodze do Brazylii odeszła do Pana w wypadku autobusu w Gujanie Francuskiej.

Przepięknie przygotowana liturgia, gra świateł, chór i orkiestra tworzyły szczególną atmosferę tej niezwykłej modlitwy. Przed rozpoczęciem liturgii procesyjnie młodzi pielgrzymi wnieśli na specjalnie zbudowany, monumentalny ołtarz krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej. W tłumie modlących się powiewały flagi ogromnej liczby państw.

Liturgia sprawowana była w języku portugalskim, jednak pojawiały się w niej także drobne elementy wypowiedziane w innych językach. M.in. jedno z wezwań modlitwy wiernych odczytane było po polsku.

By wszyscy mogli pełniej uczestniczyć w liturgiach i innych wydarzeniach tych dni, młodzi pielgrzymi w otrzymanych od organizatorów specjalnych plecakach znaleźli m.in. maleńki odbiornik radiowy. Dzięki niemu można będzie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, korzystając z symultanicznego tłumaczenia na sześć języków: angielski, hiszpański, włoski, francuski, niemiecki i polski.

 
W wygłoszonej homilii abp Tempesta serdecznie powitał wszystkich przybyłych do Rio młodych ludzi, a także pozdrowił Papieża Franciszka, dziękując za jego przyjazd do Brazylii. Ojciec Święty na tej Mszy nie był jeszcze obecny. Wczorajszy dzień był przeznaczony na odpoczynek po podróży i aklimatyzację.

 
Z kolei po zakończonej liturgii słowa pozdrowienia skierował do młodych kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, której powierzono zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży, podkreślił m.in., że młodzi, którzy przybyli do Rio de Janeiro, spotkali w Brazylii młody i żywy Kościół. Wspomniał także, że te dni zostały przygotowane przez Benedykta XVI, ale przewodniczyć im będzie Papież Franciszek.

W czasie Eucharystii na plaży Copacabana powiewały także polskie flagi. Młodzi Polacy swoją radością z rozpoczęcia tego wielkiego święta katolickiej młodzieży podzielili się z Radiem Watykańskim.

Po dniu odpoczynku, dzisiejszy dzień jest dla Papieża Franciszka naznaczony prywatną wizytą w najważniejszym sanktuarium maryjnym Brazylii Aparecidzie. Ze względu na złą pogodę helikopter, który miał przewieźć Ojca Świętego w to wyjątkowe miejsce, nie mógł wystartować z okolicy jego rezydencji w Sumaré. Papież odbył zatem tę podróż samolotem i tylko na ostatnim odcinku śmigłowcem.

 
Po przybyciu do sanktuarium Papież udał się najpierw na chwilę modlitwy do tzw. „Sali 12 apostołów”, gdzie znajduje się cudowna figurka Matki Bożej, a następnie odprawił Eucharystię. Ojca Świętego powitał ordynariusz Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis, podarowując dostojnemu gościowi kopię cudownej figurki Maryi.

 
Po Mszy św. Papież udzielił przybyłym do Aparecidy specjalnego błogosławieństwa z balkonu sanktuarium.

 
Po zakończeniu wizyty w sanktuarium, późnym popołudniem, Franciszek pojedzie do szpitala św. Franciszka z Asyżu. W szpitalu tym, mającym ponad 500 łóżek, przebywa wielu uzależnionych, zwłaszcza od alkoholu i narkotyków. Darmową pomoc medyczną otrzymują w nim ci, którzy nie mają niezbędnych ubezpieczeń, szczególnie ludzie biedni, społecznie i odrzuceni. Placówka prowadzona jest przez franciszkańskie stowarzyszenie. Podobne szpitale działają także w São Paulo i Goiás, a nawet na Haiti. Mimo zakrojonych na szeroką skale prac nie udało się przed przyjazdem Papieża ukończyć i oddać do użytku nowego skrzydła placówki. Będzie to możliwe za kilka tygodni.

 
ks. Leszek Gęsiak SJ, rv, Rio de Janeiro


Tekst pochodzi ze strony  Radia Watykańskiego

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza